Bursa Yenişehir MHP Teşkilatı – Haberleri

Hocali Katliamı Nasıl Geçekleşti ve Detayları

Hocali Katliamı Nasıl Geçekleşti ve Detayları
Abdulhamit GÜNEL
Abdulhamit GÜNEL( ducas@hotmail.com.tr )
123
27 Şubat 2019 - 16:41

 

İnsanlığın en aciz olduğu zaman. İnsanlığın dramı olan Hocalı Katliamı. Neler yaşandı? Katliam’ın 27. Yılı.

azerbaycan Katliamı

Kadın çocuk erkek demeden katledildi yüzlerce insan. 27 yıl önce 26 Şubat 1992 tarihinde yaşandı bu katliam. Hocalı katliamı için zehirli top mermisi Ermeni güçlerinin en büyük silahıydı. Birçok kişiye ağır işkencelerde bulundular. Çocuk kadın fark etmeden gerçekleştirilen bu katliamda, acı bilanço 613 Azerbaycan vatandaşı şehit oldu.

27 sene geride kaldı. Acı katliam bugün artık insanlığın dramı olarak anılıyor. İnsanlık dramı olarak görülen Hocalı katliamının gerçekleşmesinin üzerinden 27 yıl geçti. Karabağ Savaşı sırasında 26 Şubat 1992 tarihinde Azerbaycan Cumhuriyeti’nin Dağlık Karabağ bölgesindeki Hocalı kasabasında gerçekleşti. Azeri sivillerin Ermenistan’a bağlı olan kuvvetler tarafından toplu bir şekilde öldürülmesi olayıdır bu katliam.

Azerbaycan hocali katliami

HOCALI KATLİAMI NASIL GERÇEKLEŞTİ.

Ermeni güçleri 1991’in sonlarına doğru ablukaya aldığı Hocalı, 936 kilometrekarelik alana sahipti. 2 bin 605 ailenin, 11 bin 356 kişinin yaşadığı Azeri bir kasabaydı Hocalı. Aralık 1991’de Karabağ’ın başkenti olarak kabul görmüş Hankendi şehrini işgal eden oradan hedeflerini Hocalı’ya çevirmişti.

hocali katliami resimleri4

‘’ Memorial ‘’ İnsan Hakları Savunma Merkezi, İnsan Hakları İzleme Örgütü, The New York Times gazetesi ve Time dergisine göre katliam, Ermenistan’ın ve 366. Motorize Piyade Alayının desteklediği Ermeni güçleri tarafından gerçekleştirilmiştir. Aynı dönemde Karabağ Savaşında Ermeni Kuvvetlere komutanlık yapmış kişi bugünkü Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan ve Markar Melkonyan’ın  katliamın Ermeni güçler tarafından yapılmış olan intikam olarak görülmesidir.

Hocali katliami resimleri

İnsan Hakları İzleme Örgütü, Hocalı Katliamını Dağlık Karabağ’ın işgal edilmesinden bu yana gerçekleşen en kapsamlı sivil katliamı olarak nitelendirilmiştir.

Azerbaycan Cumhuriyeti’nin resmi olarak açıklamasına göre 106’sı kadın, 83’ü çocuk olmak üzere toplamda 613 Azerbaycanlı kardeşimiz hayatlarını kaybetmiştir.

Hocali katliami resimleri3

HOCALI KATLİAMI DETAYLARI

Ermeni güçleri 1992 yılında 25 Şubatı 26’sına bağlayan gecede bölgedeki 366. Alayında desteğini almış bir şekilde giriş çıkışlarını kapatmıştır. Azeri resmi kaynaklarına göre, 83’ü çocuk, 106’sı kadın ve 70’den fazla yaşlı dahil olmak üzere 613 Hocalı sakini öldürülmüştür. 487 kişi ağır yaralanmıştır. 1275 kişi ise rehin alınmış bunların içinden 150 kişisi kaybolmuştur. Cesetler üzerinde yapılan incelemelerde cesetlerin bir çoğunun diri diri yakıldığı, gözlerinin oyulduğu, başlarını keserek gömdükleri görülmüştür. En kötüsü ise bu işkencelere eziyetlere hamile kadınlar ve çocuklarda maruz kalmıştır.

Davut aydin

 

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.
POPÜLER FOTO GALERİLER