Bursa Yenişehir MHP Teşkilatı – Haberleri

Yeni Zelanda Cami Saldırısının Önemli Detayları

Yeni Zelanda Cami Saldırısının Önemli Detayları
94
15 Mart 2019 - 17:25

Yeni Zelanda Silahlı Saldırı? Yeni Zelanda Cami Saldırısı? Silahın Üzerinde Bulunan Mesajlar?

Yeni Zelanda’nın ChristChurch kentinde iki camiye silahlı saldırı düzenlendi. Cuma namazı vaktinde düzenlenen saldırıda 49 kişi can verdi 50 kişinin de yaralandığı belirtiliyor. Saldıran olayı sosyal medyadan canlı yayın olarak gösterdi.

Yeni zelanda

Milliyetçi Hareket Partisi ( MHP ) Genel Başkanımız Sn. Dr. Devlet BAHÇELİ Yeni Zelanda’da iki camiye düzenlenen saldırıya Twitter’dan açıklama yaptı. Genel Başkanımız Sn. Dr. Devlet BAHÇELİ ‘ Gün geçmiyor ki, mukaddesatımıza saldırılmasın, mukadderatımız hedef alınmasın, milli ve manevi değerlerimiz saldırıya uğramasın. Türk ve İslam düşmanları gözlerini kan bürümüşçesine kötülük saçıyor, kan döküyor, barbarlıkta sınır ve eşik tanımıyorlar’ açıklamasında bulundu.

Dışişleri Bakanı Sn. Çavuşoğlu’nun açıklamasına göre aralarında 2 Türk vatandaşı bulunmaktadır. İki Türk vatandaşı yaralı ve durumlarının iyi olduğunu açıkladı.

Silah Üzerindeki Mesajlar Neydi ?

yeni zelanda sarjorler

TÜRK YİYİCİ

Silah üzerinde kullanılan kelimelerin çoğu İngilizce olmasına rağmen Kiril alfabesinin de kullanıldığı yazılardan birinde ‘Türk Yiyici’ ( turcofagos ) ifadesi yer alıyor. Bir diğer yazıda ise Haçlı Seferleri ile özdeşleşen ‘Deus vult’ anlamı ise ‘Tanrı bunu istedi’ yazıyor.

Gözlemlenen bilgilerde şarjörlerden birinin üzerinde gene Kiril alfabesiyle ‘Milos Obilic’ yazısı gözlerden kaçmıyor. Obiliç, Kosova Savaşı’nda Sultan Murat’ı öldüren Sırp olarak bilinmektedir.

Silah üzerindeki mesaj

VİYANA KUŞATMASINA DEĞİNMESİ

Saldırgan silahının üstüne bazı savaşları ve tarihi figürleri de not etmiş. Bunların bazıları ‘1683 Viyana’ yazısında Osmanlı’nın savaş da ağır darbe almasının tarihi 2. Viyana Kuşatmasına değiniyor.

1770’ tarihi ise Rusya-Osmanlı arasında yapılan ve Osmanlı donanmasının tamamen yok olduğu Çeşme Deniz Muharebesi’ne değindiği tahmin ediliyor.

Anos Hunyadi’ ise II. Murad’a karşı Belgrad Kuşatması sırasında direnen Macar bir komutandı. Yine şarjörlerde yer alan ‘Dmitry Senyavin 1787-1792 Osmanlı-Rus Savaşı’nda Rus cephesinde yer alan bir amiral’in ismi.

BENZERİ BULUNAN SALDIRGANLARIN İSİMLERİDE SİLAHA YAZILMIŞ

Silahta yer alan bazı isimler de benzer saldırılar ile Dünya’nın gündemine gelmişti. Bunlardan birisi İtalyan aşırı sağcı ‘Luca Traini2018 yılında Macerate kentinde aracını göçmenlerin üzerine sürmüş ve sonrasında ateş etmiştir.

Alexandre BissonetteKanada’da 2017 yılında benzer bir şekilde bir camiye silahlı saldırı düzenlemişti.

 

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.
POPÜLER FOTO GALERİLER